Selvom årets finaler på henh. taber- og vindersiden  ikke bød på den store spænding, var der dog flere positive elementer:

  • Det er flere år siden at så mange har deltaget i klubbens traditionelle Townhillturnering.
  • I år havde en kvinde – Anna Grete Chrisensen –  spillet sig i finalen på vindersiden.
  • Nye navne kom øverst på skamlen , idet Jesper Holm  Lauersen( der iøvrigt har fået sin golfopdragelse i Albertslund Golfklub) vandt over Anna Grete, da han var 6 oppe på hul 13. Morten Christoffersen, som har en perlerække af Townhillsejre og klubmesterskaber i bag’en  måtte se sig besejret af Michael Kjærgaard, da denne  var tre oppe efter hul 16. Tillykke til de fire, der nåede finalerne. Alene det er en præstation i sig selv….
  • .The winners takes it all...
  • The winners take it all…
  • The loosers standing small...
  • The loosers standing small….